A villanymotor nem más, mint egy olyan szerkezet, amely átalakítja a hozzá szállított elektromos energiát forgó mechanikai energiává. Ezáltal az adott eszköz folyamatos motorikus mozgásra képes, amíg számára az áramforrást biztosítjuk. Nagyon sokféle gép működik ilyen mechanizmus alapján, ezért érdemes kicsit műszakilag is részletesebben áttekinteni, hogy milyen típusai léteznek a villanymotoroknak.
- Univerzális:
Egy kevésbé gyakori motortípus, amely egyenárammal (DC) és váltakozó árammal (AC) is képes működni, többnyire kisebb készülékekben fordul elő.
- Egyenáramú (DC):
Az egyenáram legfőbb előnye, hogy tárolásra alkalmas (például akkumulátorok formájában), az egyenáramú motorok pedig egyenletesen, valamint kis fordulaton nagy nyomatékkal képesek működni. Hatásfokuk egy idő után korlátozott, így inkább a kisebb méretű és egyszerűbb szerkezetű villanymotorokra jellemző az egyenáram felhasználása.
- Váltakozó áramú (AC):
A váltakozóáram az, ami a fali konnektorokból is elérhető. Ugyan nem tárolható, de az egyenáramból átalakítható. A váltakozó árammal működő villanymotor jóval nagyobb hatásfokra képes az előbbieknél, így az ipari gépek és járművek esetében leginkább ez a típus használatos.
Ez a három alaptípus még számos tényező alapján osztható fel további altípusokra. A váltakozó áramú villanymotor például lehet szinkron vagy aszinkron, illetve egyfázisú vagy háromfázisú. Megkülönböztető szempont lehet még a feszültség mértéke, a fordulatszám, az üzemmód vagy például a mágneses anyag típusa. Az eddigi szerkezetek ugyanis egytől-egyig elektromágneses motorok voltak, de érdemes tudni, hogy egyébként elektrosztatikus és ultraszonikus motorszerkezetek is léteznek, de ezek ritkán fordulnak elő.